O firmie Meinl Cymbals

Historia sukcesu Meinl Cymbals rozpoczęła się w 1952 roku w zlokalizowanym w piwnicy warsztacie, w którym pracowała jedna osoba, a w którym wcześniej produkowano instrumenty dęte. To wtedy, jako młody człowiek, Roland Meinl dostrzegł zapotrzebowanie na blachy perkusyjne i rozpoczął ich produkcję. W latach 50tych i 60tych Roland Meinl sprzedawał już swoje blachy w Niemczech, innych krajach Europy i w USA. Do roku 1963 roku produkował blachy własnoręcznie, jedynie z pomocą swojej żony.

Do 1969 roku wciąż pracował w piwnicy swojego dwukondygnacyjnego domu. To właśnie tego roku, przeniósł produkcję do nowo wybudowanej siedziby firmy. W późnych latach 60tych i wczesnych 70tych, produkowane tam były pierwsze linie blach - „Romen”. „Romen Mark 70” i „Romen Mark 74”. Zakupiono wtedy nowe maszyny i poszerzono zespół. Środek lat 70tych to „King Beat” - pierwsza profesjonalna seria blach perkusyjnych na rynku.

W 1982 roku wprowadzono serię „Streamer” Po niej przyszła kolej na „Meteor”, „Laser”, „Headline” oraz „Dragon”. Seria „Profile” była przełomem w produkcji profesjonalnych blach perkusyjnych. Najpierw próbowaliśmy młotkować te blachy ręcznie, ale w rezultacie były mało zwarte sonicznie. Dlatego zdecydowano się na wprowadzenie pierwszego robota.

Następnie nastąpiła dekada badań i rozwoju. Od 1985 roku do 1995 wprowadzono na rynek wiele nowych serii blach perkusyjnych. Pierwsza sygnowana linia „Tri-Tonal” została stworzona we współpracy z Billy'm Cobhem'em. To wtedy uruchomiono Custom Cymbal Shop. Po serii działań na rynku blach profesjonalnych, przyszła kolej na zajęcie się tak zwaną nową klasą średnią. Mieściła się pomiędzy linią blach dla początkujących, a linią profesjonalną. W 1996 roku stworzyliśmy linię „Classics”, która do tej pory przekonuje swoim doskonałym brzmieniem za rozsądną cenę. Seria „Byzance” była kolejnym ogromnym krokiem naprzód. Pierwszą blachę z tej serii, w 100% wykonaną w Turcji, pokazaliśmy na targach MusikMesse we Frankfurcie w 2003 roku.

W tym czasie produkcja blach odbywała się w małej i zatłoczonej fabryce w Neustadt an der Aisch. To wtedy zapadła decyzja o budowie nowej, nowoczesnej fabryki wraz z pomieszczeniami biurowymi w Gutenstetten. Od tamtej pory, wszystkie blachy z wyjątkiem Byzance, MB20 i blach symfonicznych były produkowane w tej nowej lokalizacji.

Jako jedyna na świecie, firma Meinl produkuje wysokiej jakości blachy z sześciu różnych stopów bronzu. Lata rozwoju, odwagi, nieustającego poświęcenia i innowacyjnych pomysłów doprowadziły firmę przez 60 lat jej istnienia na pozycję jednego z największych producentów blach perkusyjnych na świecie. Z mottem „od perkusitów dla perkusistów” firma Meinl będzie dalej pracowac nad nowymi brzmieniami i pomysłami, aby zaskakiwać Cię jeszcze wielokrotnie tym, co w przyszłości powstanie w sercu Frankonii.